Çizgi İzleyen

Çizgi İzleyen


ÇİZGİ İZLEYEN KURALLARI

Robot Özellikleri

Robotların eni ve boyu maksimum 30 cm olmalıdır.

Robotların yüksekliği ve ağırlığı konusunda herhangi bir sınırlama yoktur.

Robotlar kesinlikle otonom olmalıdır. Herhangi bir yolla dışarıdan kontrol edilemezler.


Yarışma Kuralları

Pist siyah renkli “foreks” üzerine beyaz şerit basılmış şekildedir. Çizgi kalınlığı 1.9 cm'dir.

Yolun genişliği maksimum 40 cm'dir. Robot bu alanı tamamen terk ettiğinde pistten çıkmış sayılacak ve ceza puanı eklenecektir. Robot terk edilen noktadan, hakemin onayını aldıktan sonra,  tekrardan başlatılacaktır.

PİSTTE YARIŞMACI VE HAKEMLER DIŞINDA KİMSE BULUNAMAZ. YARIŞMACILAR DA HAKEM TARAFINDAN VERİLEN GALOŞLAR İLE PİST İÇERİSİNDE BULUNMAK ZORUNDADIR.

Yarışmacı herhangi bir şekilde piste zarar verir ya da hakemlerden birine herhangi bir saygısızlıkta bulunursa uyarılmadan diskalifiye edilecektir.

Zamanlama konusunda tek söz sahibi ana hakemdir. Yarışmacıların ekibinden gelecek süreler ya da videolar hiç bir şekilde dikkate alınmayacaktır. Bu konuda hakeme karşı çıkılmamalıdır, aksi takdirde yarışmacı diskalifiye edilecektir.

Yarışma süresi ve puan hesaplaması kontrol merkezi ve ana hakem tarafından yapılacaktır.

Pist 8m x 5m boyuntundadır.

Çizgilerin kesiştiği noktada robotlar aynı doğrultuda ilerlemek zorundadır. Aksi takdirde yanlış devam edilen noktadan tekrar başlatılıp ceza puanı eklenecektir

Pistte 3 adet kestirme yol bulunmaktadır. Kestirme yollar beyaz zemin üzerinde siyah çizgilerden oluşmaktadır. Yarışan robot kestirme yol ile temas halindeyken yoldan çıkarsa, hakem tarafından robot, kestirme çizgisinin öncesinde bulunan siyah zemin beyaz çizgili yola konulur ve uzun yoldan yarışa devam eder.

Robotlar hakem komut verdiğinde istedikleri zaman başlayabilirler. Başladıktan sonra süre hakemler tarafından başlatılacaktır.

Robotun 6 kez hata yapma hakkı vardır. 7. hatada robot diskalifiye edilecektir.

Pistten robota gelebilecek herhangi bir zarar tamamen yarışmacıya aittir. BauRobotics ekibi hiçbir şekilde sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz.


Puanlama Kuralları


Süre robotun başladığı anda başlar, takip etmesi gereken yoldan tamamen çıktıktan sonra süre durdurulur. Robotun tekrar başlamasıyla devam eder. Robot pisti başarıyla tamamladıktan sonra süre durdurulur.

Her bir ceza puanı 5 saniyedir.

Puan = Süre + 5 sn * (ceza puanı adedi)
NOT:
 
Kurallar yarışma tarihinden 1 hafta önceye kadar değişiklik gösterebilirler. Düzenli olarak siteden takip edilmelidir.

Hakem kararları esastır. Hiçbir şekilde itiraz kabul edilmeyip itiraz eden yarışmacılar uyarılacaktır, gerekirse diskalifiye edilecektir.

Yukarıda belirtilenlerin dışında kararsızlık yaratacak bir durum oluşursa o yarışın hakemleri kararı verecektir. Teknik ekip komitesi zorunlu olmadıkça kural değiştirmeyecektir ancak gerekli gördüğü takdirde her kuralı değiştirebilir ve bu hakkı saklı tutar.

Çizgi İzleyen PistiİLETİŞİM

BAU Robotics

BAU Robotics in düzenlemiş olduğu etkinlik hakkında detaylı sorularınız için lütfen iletişime geçiniz


Email: baurobotics@gmail.com
Telefon: +90 212 381 00 00 (Çağrı Merkezi) Telefon: +90 545 362 76 37
Website: www.baurobotics.com

İletişime Geçin

Adınız

Email

Mesajınız